

Eu le-am facut in mai multe combinatii: cu menta, cu nuca, cu scortisoara, cu nuca si scortisoara, cu ghimbir, cu stafide si cu ciocolata.
Si data aceasata am facut o tava cu nuca si una cu menta 🙂
Pentru o portie de fursecuri am folosit:
- 3 oua de tara
- 1 cana zahar brut
- 1 cana ulei masline
- 2 cani faina (eu folosec 1 cana faina integrala + 1 cana faina alba)
- 2 lgt esenta vanilie
- 25 gr menta tocata fin (eu am introdus-o in robotul cu lama S)
Cum am procedat: Am mixat ouale cu zaharul pana cand s-a dizolvat zaharul, am adaugat uleiul de masline, putin cate putin, esenta de vanilie, faina cernuta si menta tocata fin.
In cazul in care alegeti sa folositi o alta umplutura in locul mentei, adaugati dupa preferinta: nuca tocata (eu prefer sa pun nuca deasupra), stafide inmuiate in prealabil in apa cu esenta de rom, ghimbir proaspat ras, scortisoara sau bucatele de ciocolata.
Am tapetat tava cu hartie de copt, am luat cu lingura din compozitia pentru fursecuri, am pus in tava, la distanta de 4-5 cm unele de altele si am introdus in cuptorul preincalzit pentru aproximativ 15-20 minute.
Sunt gustoase indiferent cu ce alegeti sa le faceti!
Va imbratisez, Alina
După începutul postului, am senzaţia, că autoarea blogului este o aristocrată veritabilă.
Şi preparatul propus, pe lângă eleganţa stilului, oferă garanţia unei vizite reuşite. Fericit cel care are privilegiul unei asemenea invitaţii.
Onu
Iar mi se face rau de pofta! 🙂
pot pune ulei de floare …nu am in casa ulei de masline ?
Sigur, se poate pune si ulei de floare.
prefer cantitatea in ml, canile sunt de mai multe feluri 🙂
Nicoleta, foloseseti aceasi cana pentru masurarea tuturor ingredientelor 😉